Adolf Čengica "Hektor"

 

  • Adolf4
 

Otec:       Atos z Pôtonskej lúky
Matka:    Cila z Fančali
 
Majiteľ:   Ing. Martin Fík PhD. 

 

 

 Povaha

U Hektora je velikánskou výhodou jeho povaha, ktorá je pevná, a pri potrestaní pri výcviku nezostáva utiahnutý. Raz keď mal ešte len asi 4 mesiace sa mi v revíre stalo, že pri hľadaní sa mu ucho napichlo na kmeň šípkového kríka. Hektor začal jačať. Hneď som dobehol a vyslobodil ho. Bol som si istý, že už nebude chcieť behať, no opak bol pravdou. Behal a hľadal ako by sa nič nestalo. Takisto sa mi raz stalo, že na dvore doňho v prudko narazila bežiaca, dospela suka stavača. Hektor odletel asi 2 m, zaskuvíňal, otriasol sa a začal sa s ňou hrať.

Vystavovanie

Hektor prakticky vystavuje už od svojich 9 týždňov. Vlohy na vystavovanie a postupovanie sú uňho vrodené. Keď bol mladý, tak kvôli nemu som mal v záhrade vypustených 2 králikov. Králiky mali brloh v záhrade, ak ich začal naháňať, tak sa v ňom ukryli. Veľmi rýchlo pochopil, že keď ich bude naháňať tak sa ukryjú. Takto som vystavovanie cvičil do 4 mesiacov. Potom som s tým prestal, aby sa mu náhodou nepodarilo králika chytiť, nakoľko už bol značne šikovnejší. S vystavovaním prepeličky som začal až vo veku 7 mesiacov. Niekoľkokrát som ho mechanicky pridržal, aby pochopil, že nemá prepeličku chytať do mordy.

Chuť do zveri

Hektor má veľmi dobrú chuť do zveri. No druhej strane vôbec to nie je nejaký štváč zajacov. Zajaca preženie cca 100 m a potom sa vráti. Nie je treba využívať elektrický výcvikový obojok, aby pes prestal štvať.

Hľadanie

Hektor má svoj vrodený štýl hľadania. Hľadá takpovediac na krátko. Zhruba len do 30 m. Po nájdení čerstvej stopy ju krátko sleduje (cca do 100 m), potom sa vracia späť.   Takýto štýl má svoje výhody i nevýhody, no pre praktického poľovníka si myslím, že je výborný. Z hľadania sa nechá privolať bez problémov. Nehľadá triskom ale klusom.

Aport

S donucovacím aportom som začal vo veku necelých 8 mesiacov, nakoľko je uňho veľmi pevná povaha. Veľmi rýchlo pochopil, čo sa od neho vyžaduje.

Vodárenie

Bez problémov vchádza do vody, prehľadáva tŕstiny a vynáša pohodenú zver.

Čuch

Čuch ja najlepšie zistím, pri nácviku pohodenej zveri, a to nás ešte len čaká J. 

  • Adolf1
  • Adolf2
  • Adolf3
  • Adolf4
  • Adolf5
  • Adolf6