Klubové JSS Českých fúzačov

  • 20
Klub chovateľov českých fúzačov usporiadal dňa 10.8.2013 Klubové jesenné skúšky stavačov. V štartovacej listine sme mali zastúpených dvoch našich psíkov z vrhu "A Čengica".
 

 Zraz účastníkov bol naplánovaný už na pol ôsmu ráno, nakoľko sa v priebehu dňa očakávalo veľmi slnečné a teplé počasie. Zahájenie prebiehalo za zvuku lesníc na miestnej poľovníckej chate, kde hlavný rozhodca p. Július Sabó predstavil delegovaných rozhodcov a rozdelil ich k príslušným skupinám. Na skúšky sa prihlásilo 16 psíkov a na zahájenie sa ich dostavilo 15. Nakoľko sa jednalo o klubové JSS ČF, jedna skupina bola tvorená výlučne plenenom Českého fúzača. Druhú skupinu tvorili ostatné plemená ako NKS, MKS, SHS. Ako sme spomínali, na štartovacej listine sme mali dvoch našich psíkov Adolf Čengica (vodič Ing. Martin Fík Phd.) a Artuš Čengica (vodič p. Milan Maskaľ). Kvôli objektivite sme boli na posudzovanie pridelení k prvej skupine ČF. Túto skupinu sme posudzovali s p. Ľubomírom Englerom, ktorý bol zároveň aj organizátorom skúšok. Druhú skupinu posudzovali pán Ing. Jozef Telepun a pán MUDr. Ján Gunč.

Už z rána sa začali potvrdzovať prognózy ohľadom teplého počasia a hlavne psíkom so slabšou kondíciou to robilo evidentné problémy. Na spoločnej poľovačke hľadali nakrátko a s menším nadšením. Počas individuálnych hľadačiek sa preukázalo, ktorý psík je na skúšky pripravený poctivo a ktorý až taký poctivý tréning neabsolvoval. Nakoľko nie každý psík prišiel do kontaktu so zverou boli disciplíny ako vystavovanie a postupovanie preskušávané na vypúšťaných-komorovaných bažantoch. Mali sme možnosť vidieť krásnu prácu fenky ČF, ktorá je používaná v sokoliarstve pri lovoch so sokolom.

Pri tomto spôsobe lovu pes, ktorý vystaví zver, musí vyčkať, pokiaľ sokoliar nevypustí sokola a ten následne naberie potrebnú výšku zvyčajne cez 120 metrov. Až pri dosiahnutí potrebnej výšky sa vystavovaná zver vypichne. Tento celý proces môže trvať aj 10-15 minút.  Počas celej tejto doby je pes v kontakte so zverou, postupovaním a vystavovaním. Po vypichnutí zveri musí pes zotrvať na svojom mieste, aby neprekážal pri love sokola.

S postupom dňa sa preskúšavali disciplíny dohľadávka a prinášanie postrielanej  pernatej a srstnatej zveri. Nedocvičenosť stála viacerých psíkov umiestnenie v prvej cene. Ako posledná disciplína sa skúšalo prinášanie kačice z hlbokej vody, kde v našej skupine padla iba jedna 4. V druhej skupine bola situácia o trochu lepšia.

Konečné vyhodnotenie prebiehalo takisto na miestnej poľovníckej chate. Celkovo skúšky ukončilo 14 psíkov, z toho 7 v prvej cene, 6 v druhej cene a 1 v tretej cene. Jeden psík skúšky neabsolvoval.  Veľmi nás teší, že naši odchovanci skončili v prvých cenách, pričom Artuš Čengica strácal na víťaza 3 body a Adolf Čengica 4 body. Obidvom vodičom srdečne gratulujeme a pevne veríme, že našu ChS budú aj naďalej úspešne reprezentovať .

(Viac foto po kliknutí na obrázok)