Rok 2014

14.január 2015

Tak a začal sa nám nový rok. Zhon spoločných poľovačiek a „pokojných“ vianočných sviatkov je za nami a my sa môžeme spätne pozrieť na ten rok minulý a celkovo ho s odstupom času ohodnotiť. V skratke bol pre nás Rok 2014 vynikajúci.

Hlavným cieľom bolo získať čo najviac praktických skúseností z poľovných revírov pre našich psíkov, hlavne pre Haxliho, najmladšieho a najmenej skúseného člena našej ChS. Každý z našich psíkov mal svoj podiel na pestrosti a úspešnosti zážitkov, ktoré sme si odnášali domov. Príjemne nás prekvapil Nero, ktorý napriek svojmu veku 12 rokov a faktu, že je už prakticky nepočujúci, sa s úspechom podieľal na brlohárení a dohľadávkach postrieľanej zveri. Určite mi navždy ostane v pamäti moment, keď spolu s Haxlim (9m) dohľadali a držali poraneného lanštiaka až do úspešného dostrelenia. Nerko svojou prítomnosťou a vytrvalosťou povzbudzoval a usmerňoval Huxliho pri práci, pre ktorého to bola škola života. Nero sa nesmierne predviedol aj pri dohľadávke srnca, ktorú absolvoval s Cilou (8r.) Rakúsky hosť si nevedel vynachváliť ich prínos. Aj kvôli týmto momentom skladám klobúk pred týmto psíkom!

Najviac sa tešíme z Huxliho, ktorý potvrdil naše očakávania. Ako sa počas roka ukázalo, Huxli je srdcom veľký lovec. Počas roka mal viacero príležitostí dokázať nám, že miluje prácu s diviačou zverou a nezaostáva ani v práci pod zemou. Vo veku 8 mesiacov predviedol pri svojej prvej návšteve pri umelom brlohu vyhnanie dospelej líšky! Perličkou je 2 hodinové durenie a stavanie poranenej jelenice, ktorá by sa bez jeho pričinenia určite nenašla a ostala na nemilosť osudu. Je priam neuveriteľné, koľko chuti je v tomto psíkovi. Dúfame, že svojím temperamentom nadobudne ďalšie skúsenosti a stane sa z neho vyhľadávaný chovný pes.

Nesmieme zabudnúť ani na našu Táňu, ktorá tohto roku viac krát asistovala našim chlapom ako pri dohľadávkach, tak pri spoločných poľovačkách. Aj jej vďačí nie jeden poľovník za uloveného diviačika.

Samotnou kapitolou je naša Cila. Jej prácu ťažko opísať takým spôsobom, aby to nevyznelo ako chválenkárstvo. Nespomínam si na poľovačku, počas ktorej by sa jej nedostalo pochvaly od iného poľovníka. Počas nespočetných poľovačkách, ktoré Cila za svoj život stihla absolvovať nabrala pozoruhodné skúsenosti. Lov na drobnú zver s Cilou naberá pre mňa úplne iné rozmery ako pre ostatných zúčastnených. Asi vrcholom celého je, že s Cilou poľujeme bez povelov, maximálne s posunkami a gestami. Sama vie, čo má robiť a čo sa od nej očakáva. Pokiaľ vidí, že vypichnutú zver som netrafil, tak za ňou nejde. Pokiaľ vedľa nás padne zver a rozbehne sa za ňou susedný pes, tak tomu nevenuje pozornosť a pokračuje v love.

Kolegovia, ktorí s nami poľujú častejšie už vedia o jej kvalitách a nie raz sa na ne spoliehajú. Počas poslednej poľovačky sme prechádzali rákosie na oboch brehoch potôčika. Vedľajší strelec trafil unikajúceho bažanta, ktorí sa po rane stratil v rákosí. S Cilou sme videli celú akciu a čakali na ďalšie pokyny pokiaľ susedné psy dohľadajú bažanta. Ani po hodnej chvíli sa to dvom sliedičom a jednému stavačovi nedarilo. Kolega sa k celej situácií vyjadril len toľko, „Veď Cila to nájde“. Suka sa vtedy na mňa pozrela, prstom som jej naznačil smer a už plávala cez potôčik. Do minúty mi vzorovo odovzdávala bažanta. Podobných zážitkov mám našťastie neskutočne veľa, pričom ma stále poteší pochvala od kolegov.

Cilka je vo veku, v ktorom už ma neskutočné množstvo skúseností a veľa energie. Bojíme sa však ďalšej aj nasledujúcej sezóny, kedy už tých síl bude ubúdať. Cilka nám starne a my sa musíme začať poobhliadať po jej nasledovníkovi. Nebude ľahké vychovať si podobne kvalitného spoločníka. Aj keby sme mali šťastie na kvalitného potomka, bude čoraz ťažšie cvičiť stavača pri stále klesajúcom počte zveri v revíri. Možno už v blízkej budúcnosti budeme len spomínať na úžasné poľovačky na drobnú zver a hlavne na tie s našou Cilou. Treba však byť optimista a veriť v lepšie zajtrajšky.

Týmto Vám všetkým prajem, aby ste do nového roka vykročili tou správnou nohou.

Kynológií a Lovu zdar!

18.november

Na konci leta sa nám konečne podarilo dokončiť rekonštrukciu oboch kotercov, ktorá nám dala poriadne zabrať. Psíky už majú takisto nové búdy a osvetlenie, ktoré je pri krátkych zimných dní nevyhnutné. Začiatkom novembra nás potešila správa, že po splnení všetkých požiadaviek bola moja maličkosť vyhlásená za čakateľa na Všestranné skúšky stavačov.

Začiatkom novembra sa pre nás takisto začala aj sezónna spoločných poľovačiek. Veľmi dlho sme očakávali prvú spoločnú poľovačku na diviačiu zver, nakoľko to mala byť prvá poľovačka tohto druhu pre Huxliho. Nakoľko sme mali viac možnosti, vybrali sme si revír, kde o diviačiu zver nie je núdza. Huxliho temperament sa preukázal hneď v prvom pohone, kde kanec "dočiahol" na Huxliho v hustom malinčí. Poľovačka sa pre Huxliho skončila a večer sme museli kvôli ošetreniu navštíviť veterinára. Mal som obavy z toho, aké následky to na ňom zanechá. Jeho húževnatosť mu ale nedovoľovala odpočívať a tak mi už v piatok nasledujúceho týždňa dohľadával postreleného lanštiaka na 10 hodinovej stope. Hneď nasledujúci deň v sobotu sa dočkal Huxli veľkej pochvali, keď kolegovi v hone dotlačil prasa a po rane na chrbát ho pre istotu chvatom za hlavu držal na mieste.Nesmieme zabudnúť ani na Táňu, ktorá túto sezónu pracuje sebaistejšie s väčším dôrazom a takisto úspešne vypracovala jedno prasa. Prvé poľovačky s Huxlim vo mne zanechali veľmi dobrý dojem, ktorý som na základe doterajších skúseností s ním tak trochu očakával.

Naša Cila musela na svoju prvú poľovačku čakať dlhšie, nakoľko spoločných poľovačiek na drobnú zver, ako je to už zvykom, je pomenej. Našťastie náš známy, p. Róbert Širochman, nás pozval na lov, kde sa na výrade ocitlo 45 kusov divoko odchovaných kohútov. Takisto sme absolvovali spoločnú poľovačku na kačice, kde Cila prekonala moje očakávania a pracovala s nesmiernou chuťou a výdržou.

Nezabúdame ani na nášho seniora Nera, ktorý viedol našu svorku pri dohľadávke lanštiaka postrieľaného poľovníckym hosťom. Na radosť všetkých zúčastnených, sa dohľadávka lanštiaka skončila úspešne.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Po dlhšom čase sa aj nám konečne podarilo prekonať streleckú smolu a vychutnať si nezabudnuteľný zážitok z úspešného lovu v kruhu priateľov.

 


 

 

 

 

 

 

 

21.september

Začneme veľmi potešujúcou správou. Dňa 17.5.2014 sa už tradične konala oblastná výstava psov v Dvoriankach. Našu chovnú stanicu vzorne reprezentovali v triede mladých Bara a Barny. Bara získala ocenenie V1, CAJC.  Barny získal ocenenie V2, kde podľa nášho názoru o víťazovi rozhodlo nie príliš časté hnedé sfarbenie. Tieto ocenenia si ceníme o to viacej, že rozhodcom bol pán Ing. Jursa, ktorý je známy prísnym okom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konečne nám po dlhom čakaní prišli obojky z USA. Nechali sme si objednať obojky z materiálu, ktorý sa nazýva Tuflex. Je to materiál, ktorý nezachytáva pachy, ľahko sa čistí a je veľmi príjemný na dotyk. Obojky z tohto materiálu sa dajú kúpiť aj na Slovensku, ale bez gravírovaných štítkov. Teraz má každý nás psík vlastný obojok a môže sa pokojne túlať po okolí :)

 

 

 

 

 

 

 

6.máj

Podvečer o šiestej sme dostali telefonát: "Našiel som líštence, prídeš mi pomôcť kopať?" Už dlho hľadám obsadený líščí brloh, no neúspešne. Preto v okamihu mením svoje plány, beriem Táňu a veci potrebné na kopanie. Celý priebeh sa nakoniec skomplikoval a kopalo sa aj za pomoci svetla z mobilu. Ako sa ukázalo, neboli sme dostatočne pripravený. Nakoniec sa nám podarilo odchytiť 4 líštence. Jedno nám bohužiaľ pod rúškom tmy utieklo. Pri odchode nás za nahnevaného štekotu vyprevádzala stará líška, ktorá zrejme celý čas sledovala naše počínanie. Pre mňa to bol veľmi emotívny zážitok.

Pravdou je, že sme pri kopaní našli zvyšky dvoch zajacov, mačky a bažanta. Otázne je, či líšky sú tou najväčšou hrozbou pre drobnú zver? V okolitých revíroch sa pre rozvoj drobnej zveri robí minimum. Žiadne políčka pre zver, napájadla zriedkavejšie kŕmelce alebo zásypy. Od kedy sa diviačia zver rozšírili aj do polí, poľovníci stratili o drobnú zver záujem. Čoraz chudobnejšie výrady sa hádžu za vinu šelmám, pre ktorých je to jediný spôsob obživy. Pritom dôvody úbytku drobnej zveri sú nám všetkým dobre známe.

Kopanie považujem za humánny spôsob tlmenia škodnej zvery. Odsudzujem strielanie dospelých líšok v dobe výchovy mláďat. Tie následkom hladu a smädu hynú v strašných mukách.

Na záver by som Vám chcel pripomenúť, že s Huxlim sa intenzívne pripravujeme na jeho poľovnícku kariéru.

 

1.máj

Aj napriek tomu, že dni sú čoraz dlhšie, nedokázal som si nájsť čas, aby som Vám opísal novinky z našej ChS. Začnem s tým, že našich borderíkov sme už úspešne vytrimovali na leto. Vravím to kvôli tomu, že som sa toho strašne obával a stále presúval. Bola to pre mňa riadna drina, ale už to máme za sebou. Najmladšiemu z nich, Huxleymu,sa začíname aktívnejšie venovať, aby sme v ňom prebudili vrodené lovecké vlohy. Do živolovnej pasce sa nám podarilo chytiť viacero hlodavcov a mačiek, takže máme s čím cvičiť. Zaťiaľ ho na ostro radšej ešte nepúšťame, aby sme predišli zradeniu do budúcna. Pokrok vpred je viditeľný, z čoho máme nesmiernu radosť. Huxli už začína používať čuch a vyhľadávať zver. Pár krát sme ho nechali preduriť zver, aby mal chuť aj motiváciu.

S Táňou sa plánujeme zúčastniť Všestranných skúšok malých plemien. Uvidíme, či sa nám to podarí zrealizovať. Táňa ma dobre zvladnuté aporty, stačilo by nám už len doladiť zopar technických disciplín.

Od naších odchovancoch z vrhu "B Čengica" dostávame povzbudzujúce správy. Všetko nasvedčuje tomu, že to bolo úspešné spojenie. Neskôr tieto správy sumarizujeme a vytvoríme novú sekciu pre vrh B. Poľovnícka sezóna sa nám už začína, tak dúfam, že nám ostane aspoň trochu voľného času :/

21.marec - prvý jarný deň :)

Rok 2014 sa pre nás rozbiehal z pozvoľna. S Cilou a Táňou sme posledné poľovačky na bažanty poľovníckej sezóny 2013/14 absolvovali v Rozhanovciach. Cila predvádzala svoje už štandardné výkony. Milo nás prekvapila Táňa, ktorá sa takisto zapájala do dohľadávky postrieľanej zvery. Kliknutím na tento odkaz môžete vidieť krátke video.

Nakoľko poľovačky sa už skončili, so psíkmi absolvujeme pravidelné prechádzky do prírody, aby sa nám doma nezbláznili. Pri jednej prechádzke sa nám Táňa zatúlala a dlho sme nevedeli, kde sa nachádza. Po čase nám však už jej typický štekot prezradil, že si vypracovala stopu zveri a niečo drží vo vysokej tráve. Po príchode k nej sme zistili, že je pred brlohom, do ktorého zatlačila líšku. Brloh mal iba jeden vchod, takže sme zo skúseností vedeli, že bude problém odtiaľ líšku vyhnať. Táňa sa pokúšala o chmaty, ale bezúspešne. Milo nás prekvapil takmer 12 ročný Nero, ktorý líške okamžite nasadil chvat. Ani po 10 minútach zviazania líška neprestala bojovať a vytrhla sa zo zovretia. Takto sme pri práci našich psíkov striedali a malý Huxley bol samozrejme pri tom. Nakoniec všetko dobre dopadlo a psíkom sa spoločnými silami podarilo líšku zneškodniť. Malé video nájdete po kliknutí na tento odkaz. Úplne bežná prechádzka sa zmenila na krásny lov.

 

Veľkú nádej vkladáme do nášho najmladšieho člena Huxleyho. Postupne sa v ňom snažíme prebudiť poľovnícke vlohy. Začiatkom roka sme za týmto účelom zakúpili živolovnú pascu na odchyt mačiek a hlodavcov. Ako prvý sa nám do nej chytil mladý potkan, ktorého sme ukázali Huxleymu. Krátke video je tu. Takisto sa snažíme Huxleyho brávať na individuálne poľovačky. Pri jednej sa podarilo nášmu priateľovi uloviť mladé prasiatko. Následne s odstupom času sa mi podarilo pokrstiť novú flintu a úspešne zahájiť novú poľovnícku sezónu 2014/2015. Ani pri tom nesmel Huxley samozrejme chýbať.

 

 

Naša dobra známa Danka Čintalanová, ktorá sa úspešne venuje chovu maďarského krátkosrtého stavača, nás požiadala o spoločný výcvik. Pripravuje mladého maďara na jesenné skúšky stavačov, ktoré by chceli absolvovať tohto roku. Precvičovali sme hľadanie v poli, spojené s vystavovaním prepeličiek, dohľadávanie a prinášanie atrapy zajaca a poslušnosť. Psík je vzhľadom na svoj vek menej skúsený a tak mu naša Cilka musela ukázať, ako sa veci robia ;)

 

  • Cila a JA
  • Cila a Sorbone
  • ___big_cila_vystavovanie