JAS z Dubovských luhov

  • Jas1
"U"Všestranný pes, Chovný pes

Narodený: 19.5.2010

Otec: ODIN z Knollovy školy

Matka: CORA z Dubovských luhov

Chovateľ: Ing. Jozef Jursa, CSc.

Jas z Dubovských luhov je typickým predstaviteľom plemena nemeckého krátkosrstého stavača. Jeho matkou je exteriérovo aj pracovne úspešná CORA z Dubovských luhov, ktorá sa v roku 2006 stala najúspešnejším stavačom KCHNKS na Slovensku.

Najväčšou Jasovou nevýhodou je jeho pomerne mladý vek a príliš silný temperament, ktoré sa len ťažko znášajú. Aj napriek tomu, si už dokázal v tomto veku získať priazeň odbornej kynologickej verejnosti. Vo veku 15-tich mesiacoch dosiahol krásny úspech, keď sa s plným počtom bodov stal absolútnym víťazom chovných skúšok KCHNKS v konkurencií 25-tich psov a zároveň získal ocenenie za najlepšie prinášanie. Následne v roku 2012 takisto bez zaváhania a s plným počtom bodov vyhral špeciálne skúšky z vodnej práce, čo svedčí o jeho kvalitách. Skutočnosť, že je to chuťový vodár dokazuje aj ocenenie pre najlepšiu prácu na vode, ktoré získal na Putovnom pohári KCHNKS, kde sa umiestnil na celkovom 4. mieste. Takisto 3. miesto na Memoriáli Kolomana Slimáka nás utvrdzuje v tom, že je to veľmi kvalitný pes. Skutočnosť, že jeho majiteľom je skúsený dlhoročný kynológ pán Jan Kolenič, je preňho prínosom. Pán Kolenič mal viacero úspešných psov, pričom so psom Ringo z Potônskej lúky sa stal víťazom MKS v roku 2009 a takisto dosiahol s ním ocenenie najúspešnejší stavač KCHNKS 2009.

Jas z Dubovských luhov je kvalitný pes, s ktorým sme sa pokúšali prvý krát nakrývať už v roku 2012. Jeho mladý vek a neskúsenosť nás prinútili nakrývať z náhradným psom. Tohto roku sme sa takisto obávali problémov, nakoľko aj napriek Jasovmu mladému veku sa už s ním pokúšali nakrývať iný chovatelia a to dokonca zo zahraničia. Preto nás teší skutočnosť, že krytie prebehlo úspešne a mi budeme prvou ChS na Slovensku ale aj zahraničí s potomstvom po tomto psovi.

  • Jas1
  • Jas2
  • Jas3
  • Jas4
  • Jas5