Cila z Fančali

  • Cila1
"U" Všestranný pes , Chovná suka

Narodená: 12.6.2006

Otec:   ATAMAN Duma Kazana

Matka: ŠIRA z Fančali

Chovateľ: Marián Korič

 

       Cila je právom prvou chovnou sukou našej ChS Čengica. Jej otcom je stavačiarom dobre známy pes ATAMAN Duma Kazana pána Müllera a matkou nie menej známa Šira s Fančali od poradca chovu KCHNKS pána Mariána Koriča.
Je to veľmi temperamentná a energetická suka nižšej, subtílnejšej postavy. Práve kvôli jej telesným dispozíciám vyniká rýchlym a ďalekým hľadaním v poli, ktoré je vytrvalé a neúnavné. Je to na pohľad veľmi chuťová práca, za ktorú bola viac krát kladne hodnotená na viacerých pracovných skúškach či už memoriáloch. Vystavovanie je pevné s dokonale zvladnutými kľudmi pred unikajúcou pernatou aj srstnatou zverou. Tento fakt svedči o jej kľudnej a vyrovnanej povahe. Je to neúnavná aportérka, ktorá svoj temperament a vytrvalosť dokazuje na početných spoločných poľovačkách konaných v samostatných bažantniciach.
Práca na vode a v rákosí je takisto chuťová a hľadanie na vodnej hladine je hlboké a rozsiahle. Prácou v lese na vlečkách zveri dokazuje svoju dobrú orientačnú schopnosť. Kvôli prirodzenému otvorenému hlasu je na farbách vedená ako hlásič. Jej otvorený hlas bol viac krát prínosom pri viacerých poľovačkách.
Nakoľko sa v poslednej dobe v okolitých revíroch rozrástla populácia diviačej zveri, nie je zriedkavosťou, ak sa počas poľovačky na bažantov dostane do kontaktu práve s touto zverou. Pracuje nebojácne a pri menších kusoch aj na kontakt. V poslednej dobe sa jej ostrosť zdokonalila, čo dokázala ulovením zdravej líšky a jazveca alebo stavaním postrieľaného jeleňa.

V roku 2012 sa po nakrytí psom ATOS z Potônskej lúky stala matkou vrhu „A Čengica“. Z vrhu ostali 4 psíky, pričom dvaja sú belosi a dvaja hnedáci. Šteniatka sú umiestnené u skúsených kynológov, pričom ani jeden z nich neohlásil žiadnu exteriérovú alebo inú chybu. Veľmi nás to teší a motivuje k ďalšiemu záväzku odchovať na nej aj nasledujúci vrh „B Čengica“.

  Skúšky                                                                                               

Dátum Typ skúšky Miesto Cena Poznámka
23.9.2007 JSS Somotor I.cena /233 bodov Víťaz skúšok
20.9.2008 FSS Pavlovce I. cena / 62 bodov  2.miesto
29-31.8.2009 MŠK Dargov II. cena / 448 bodov Hlásič 2
12-13.9.2009 MJK Hronovce II. cena /462 bodov Najlepšie pole
4-5.9.2010 MJK Šurianky II. cena / 445 bodov Stopa kačice 4
2-3.10.2010 MKP Židlochovice II cena / 420 bodov  
16.10.2010 Styk so škodnou Malčice 3  
7-8.9.2013 MJK Vranov n. Topľou I cena /474 bodov Najlepšie pole

 

  • Cila1
  • Cila3
  • Cila4
  • Cila5
  • Cila6
  • Cila7

 

 Video