Huxley Slovakia Lutra "Haxli"

  • Huxley
Chovný pes
Narodený: 21.10.2013
Otec: Hux Flux LEOPOLD LAPIS LAZULI
Matka: PI-SY z Luckinho dvora 
 
Chovateľ: Bc. Lucia Ostrožanská
 

 

 

Huxley Slovakia Lutra "Haxli" pochádza zo slovenskej ChS, ktorej majiteľka pani Bc. Lucia Ostrožanská pôsobí ako poradkyňa chovu pre toto plemeno. Pre tých, ktorí sa venujú teriérom nemusím pripomínať, že v rodine pani Ostrožanskej sa chovajú BDT už roky, nakoľko aj jej otec p. Ostrožanský bol poradcom chovu pre toto plemeno. ChS Slovakia Lutra je medzi kynológmi známa kvalitou odchovaných jedincov ako v exteriéri tak hlavne pracovne. Postupom času sa ukazuje, že Huxley je ukážkovým predstaviteľom tejto ChS.

Huxleyho korene siahajú do Švédskej ChS Hux Flux. Jeho dedo je zároveň otec našej Táni, Antti Kham-Mi.
Pri výchove Huxleyho sme postupovali z predchádzajúcich skúseností s týmto plemenom, čo sa nám aj osvedčilo. Je to vskutku smelý a nebojácny psík, s drzou ostrosťou a neutíchajúcou chuťou loviť.
Plánujeme sa s ním zamerať prevažne na lov diviačej zveri, čo mu aj vyhovuje. Jeho temperament a rýchlosť nechceme brźdiť zapracovaním na staršie stopové práce, pri ktorých sa vyžaduje kľud a rozvaha.
Huxley je v kontakte s diviačou zverou od veku 3-och mesiacov. Jeho prvý kontakt so živým diviakom bol neplánovaný, keď lanštiak po zle umiestnenej rane ešte žil. Vo veku sedem mesiacov samostatne vypracoval 700 metrov dlhú pofarbenú stopu diviaka starú 1 hod. Ráčilo sa mu vrátiť po vyše ¾ hodiny. Vtedy sa prebudili jeho lovecké vlohy, ktoré nám nedovoľujú vypúšťať ho bez GPS obojka. Vo veku 10-tich mesiacov mal dohľadané tri kusy diviačej zveri, ktoré na konci stopy žili, takže boli stavané. Tieto skúsenosti v mladom veku prišli veľmi vhod. 

S odstupom času môžme Huxleyho hodnotiť ako náruživého lovca. V revíri pracuje s jemným nosom, na ktorý sme sa už mohli viac krát spoľahnúť. Zväčša ho používame pri love diviačej zveri, ktorú veľmi rád vyhľadáva a intenzivne prenasleduje. Trochu sa obávame poranenia, nakoľko Huxley pracuje dosť na blízko a diviakov zaštekáva od predu na hlavu.

Huxley nám robí radosť aj po stránke exteriéru, kde bol na všetkých výstavách hodnotený známkou výborný.

 Skúšky                                                                                                Výstavy

Dátum Typ skúšky Miesto Cena Počet bodov   Dátum Typ výstavy Miesto Trieda Ocenenie Rozhodca
24.5.2015 BL Nižná Hutka II.cena 64 b.   3.7.2015 ŠVT Košice Stredná V1,CAC,CC Bučko (SK)
13.6.2015 FSMP Rozhanovce I. cena 112 b.   4.7.2015 MVP V.Ida Stredná V1, CAC, BOS, Víťaz SR SZABÓ (HU)
14.6.2015 LSMP Rozhanovce I. cena 197 b.   5.7.2015 MVP V. Ida Stredná V1, CAC, CACIB, BOS Vanzha (SK)
19.7.2015 FD Gyňov I. cena

66 b.

             
21-22.11.15 KSD Dvorníky II.cena

163 b.

             
9-10.1.2016 SD Skároš I.cena

183 b.

             

 

FOTO

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

 VIDEO