Etel Strážne pri hranici "Čenge"

  • Cenge2
"U" Všestranný pes, Chovná suka v ČR

20.5.2003 -30.5.2014, SPKP 1746
Otec:   ADU Tocókerti-Vadász
Matka: Asta z Kapušianských lúk
 
Chovateľ: Alexander Hančovský

 

 

Povaha: Jemná suka s priateľskou povahou. Rýchla, vytrvalá a hlavne chuťová práca v poli. Pevné vystavovanie s kľudným postupovaním za zverou s bezchybnými kľudmi ako pred pernatou tak aj srstnatou zverou. Náladová aportérka, ktorá ak nemá svoj deň, odmieta prinášať škodnú zver. Chuťová práca na vode s občasným zaváhaním v rákosí. V lese bola zapracovaná ako oznamovač na brinxel.

Čenge k nám prišla vďaka p. Lukáčovi ako ročná suka. Mojou úlohou bolo sučku vycvičiť a predviesť na JSS. Strávila u nás 3 mesiace, počas ktorých si získala celú našu rodinu a tak po výcviku som namiesto finančnej odmeny za výcvik musel platiť majiteľovi za jej kúpu.

Spočiatku bola menej sebavedomá s opatrným vystupovaním. Bola jemnej povahy, čo sa ukázalo aj pri nácviku poslušnosti, ktorý sme zvládli ani nie v priebehu jedného týždňa. Bola veľmi rýchla a chuťová v poľných prácach. Pri prvých kontaktoch so zverou ju hneď vystavovala, či už pernatú, tak aj srstnatú. Mala veľmi jemný nos a vedela ho naplno využívať. Aportovala s obrovskou radosťou, ale len pokiaľ mala na to náladu. Bolo za potrebné prejsť parforsným Aportom, čo sa pri jej jemnej povahe ukázalo ako problém a zabralo to pomerne veľa času. Neskôr aportovala všetku zver viac menej spoľahlivo. Problém nám robili cviky, pri ktorých bolo treba používať donucovacie prostriedky (napr. Ochota pracovať v hlbokej vode). Všetky cviky nakoniec zvládla a počas príprav na vyššie skúšky sa už žiaden problém nevyskytoval. Po prvých viac dňových skúškach, sa však ukázalo, že jej jemná povaha spôsobuje výkonnostné výkyvy a viacero zaváhaní. Časom sa nám to potvrdilo, keď Čengica v prvý deň na skúškach podávala obdivuhodné výkony (víťaz poľnej práce) a v nasledujúci deň to boli výkony na hrane vypadnutia( dva roky za sebou nula za vlečku s líškou). Počas jednodňových skúškach pracovala bezchybne, za čo získala víťazstvo, alebo útočila na prvú priečku.

Nakoľko sa u nás na Slovensku nemohla uchovniť kvôli exteriérovým kritériám a viac vyšších skúšok som sa už rozhodol neabsolvovať, bola nutné učiniť ťažké rozhodnutie. Aj keď proti nevôli väčšiny aj s vlastným smútkom na srdci, rozhodol som sa ju predať. Obrovským šťastím pre nás však bolo, že sa Čenge dostala do správnych a milujúcich rúk. Pani Pavla Mičulková jej poskytla spolu so svojou rodinou nový domov. Nakoľko je pani Mičulková aktívny poľovník a zanietený kynológ, bola Čenge aj naďalej poľovnícky vedená. Postupom času sa pani Mičulkovej podarilo Čenge uchovniť a založiť na nej základy pre svoju chovnú stanicu Tajemství Karpat.

 

  Skúšky                                                                                               

Dátum Typ skúšky Miesto Cena Poznámka
12.9.2004 JSS Brehov  I.cena /248 bodov Víťaz skúšok
10.10.2004 Styk so škodnou Sečovce 2 Hlásič
3-4.9.2005 VSSaMP Dargov II. cena / 427 bodov Najlepšie pole
17.6.2006 FSS Pavlovce  I. cena / 62 bodov  
6.8.2006 LSS Zvolenská Slatina  I. cena / 214 bodov  
26-27.8.2006 VSSaMP Sobrance III cena / 424 bodov  Vlečka líšky 1
20.5.2007 ZV Slavkov  I. cena / 211 bodov  ČR
29.9.2007 PZ Veseli n. Morave  I cena / 300 bodov  ČR

 

  • Cenge1
  • Cenge2
  • Cenge3
  • Cenge5
  • Cenge6
  • Cenge7
  • Cenge8