Heidy z Nižného poľa "RIA"

 

  • Ria

Narodená: 10.7.2011

Otec:   ATHOS z Javorinky

Matka: ELZA z Brdske hájenky

Chovateľ: Ladislav Ponik

 

Ria je prvým predstaviteľom z plemien farbiarov, ktorého sme mali možnosť lepšie poznať a pracovať s ním. Ria k nám prišla za účelom výcviku a predvedenia na Predbežných skúškach farbiarov (tu). Podľa nás ide o veľmi krásnu sučku hanoverského farbiara s typickým čierným pálením, ktoré je typické pre toto plemeno. Je robustnej a svalnatej postavy, pričom pôsobí dôstojným a elegantným dojmom.

Povahovo je tu kľudná a vyrovnaná sučka so zdravím sebavedomím bez známok strachu alebo agresivity. Práve jej kľudná a rozvážna povaha sa ukazuje ako kľúčová vlastnosť pri prácach na ťažkých, časovo starých nepofarbených stopách. Počas výcviku sa Ria naučila pracovať na stopách samostatne a s maximálnou koncentráciou. Pri práci je vidieť, kedy je na stope a kedy si nie je istá, pričom si overuje iné pachy. Podľa nás sú tieto vlastnosti u farbiara žiaduce a umožnujú v praxi ľahšiu a istejšiu dohľadávku. Ria nemá otvorený hlas, ktorým by nám oznamovala dohľadanie streleného kusu a preto je vycvičená ako oznamovač.

Časť výcviku sme venovali aj zapracovaniu pre praktické využitie počas individuálnych poľovačkách. Ria nám robila spoločnosť pri častých posliedkách a postriežkach. Pri jednej návšteve reviru ma upozornila na čriedu diviakov, ktoré by som si na vzdialenosť necelých 30 metrov nebol v kukurici všimol, pričom mi ich nezradila a ja som mal možnosť jeden kus uloviť. O svojej kľudnej povahe ma mala možnosť presvedčiť ešte veľa krát.

Ria disponuje jemným čuchom a skvelými povahovými vlastnosťami a preto dúfam, že čas venovaný na jej výcvik nebol zbytočný. Poľuje vo výborne zazverenom revíry pod vedením vášnivého poľovníka a preto verím, že spolu absolvujú ešte veľa úspešných poľovačiek a zachránia nie jeden strelený kus zveri.